Chcielibyście dowiedzieć się nieco o roślinnych komunikatach, które może wysyłać nam nasza roślina? Na początek warto zaznaczyć, że często ten sam sygnał, może mieć wiele znaczeń w zachowaniu rośliny. Zdecydowanie najszybciej dowiemy się, że naszej roślince brakuje wody. Chociaż nie jest to tak oczywiste – rośliny w bardzo zbliżony sposób komunikują, że coś jest nie tak. Zazwyczaj zauważamy żółte liście bądź końcówki liści, brązowe plamy na liściach, opadające dolne listki rośliny.
Jednak wydaje się, że przez naszą ogromną sympatię do roślin bardzo często je przelewamy. Dodatkowo lubimy wyznaczyć sobie jeden dzień i podlać nasze całe nasze stadko. Każda roślina ma inne potrzeby, jeśli chodzi o nawadnianie – sukulentów nie możemy podlewać tak często jak np. fikusów, które uwielbiają wilgotne podłoże. Maranta lub fitonia będą domagały się wody znacznie częściej w sezonie letnim niż na przykład zamiokulkas. Wróćmy do tematu sygnałów od roślin: jeśli liście żółkną na końcach bardzo często jest to komunikat dla nas, że podlewamy roślinę zbyt często lub zbyt dużą ilością wody.
Opadające liście na dole roślinki to znak, że być może roślina ma za małą ilość światła lub bryła korzeniowa jest przelana albo roślinie jest za zimno. Kolejna istotna rzecz: rośliny pochodzą z zupełnie różnych rejonów świata, więc warto na początku poczytać jakie warunki, jeśli chodzi o temperaturę, musimy zapewnić nowemu członkowi zielonej załogi. Dla przykładu, jeśli kroton będzie miał zbyt niską temperaturę powietrza, to obrażony zgubi wszystkie liście.
Brązowe plamki na liściach mogą być oznaką nieodpowiedniej wody, którą podlewany naszą roślinę. Pamiętajmy, że woda z kranu jest bardzo twarda. Zalecam podlewać naszych przyjaciół odstaną, przefiltrowaną lub przegotowaną wodą. Szczególnie rośliny o dużych ozdobnych liściach są bardzo wrażliwe. Często pojawiają się brązowe plamki.
Podsumowując: myślę, że warto też wspomnieć tutaj o przyglądaniu się z bliska naszym roślinom, aby sprawdzić czy nie czyha tam żaden szkodnik –np. najczęściej pojawiający się przy zbyt suchym powietrzu przędziorek (tworzy małe pajęczynki).
